Blog

Türk Patent Enstitüsü Wipo Nezdinde Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi Oldu

Posted on: 12 Eki 2016
no comments

WIPO 56. Genel Kurul Toplantısı için Cenevre’de bulunan TPE Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki heyet, toplantıdan zaferle çıktı. Türk Patent Enstitüsü’nün WIPO nezdinde Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olarak atanması üye ülkelerin oybirliği ile aldığı kararla resmen ilan edildi.

Uluslararası Otorite olma süreci, 15 Mart 2016’da WIPO nezdinde yapılan başvuru ile başlamış, 18 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilen Patent İşbirliği Antlaşması (PCT) Teknik Komite toplantısında olumlu tavsiye kararı alınmıştı. Nihayetinde 6 Ekim 2016 tarihinde Genel Kurul gündeminde yapılan oylama ile süreç başarıyla tamamlandı.

TPE’nin 2012 – 2016 Stratejik Planında yer alan hedef doğrultusunda yürütülen çalışmalar sonucunda Uluslararası Otorite olarak atanması, ülkemizin patent alanında uluslararası platformda son dönemde gerçekleştirdiği en önemli icraatlarından biri oldu.

WIPO nezdinde Uluslararası Araştırma ve İnceleme Otoritesi olma yetkisi alan bir kurum, WIPO ile imzalanacak Anlaşmanın ardından, Patent İşbirliği Antlaşması (PCT) kapsamında yapılan uluslararası patent başvuruları için, Antlaşmaya taraf ülkelerde geçerliliği olan araştırma ve inceleme raporlarını hazırlama yetkinliği almış oluyor. Mevcut durumda 19 ülkenin patent ofisi uluslararası araştırma ve inceleme otoritesi.

TPE’nin WIPO nezdinde uluslararası araştırma ve inceleme otoritesi olması uluslararası prestijin yanısıra maddi anlamda da avantajlar sağlıyor. Ülkemiz vatandaşlarının ve Türkiye’de yerleşik şirketlerin PCT kapsamında yaptığı uluslararası patent başvurularının araştırma ve inceleme raporları, artık TPE tarafından düzenlenebilecek.

Otorite yetkinliği almak için Patent İşbirliği Antlaşması (PCT) kapsamında belirlenen, araştırma/inceleme raporu düzenleyecek teknik yetkinliğe ve yabancı dil yeterliliğine sahip en az 100 uzman istihdam edilmesi, araştırma/inceleme için gerekli olan minimum dokümantasyona erişim olanağı, araştırma/inceleme faaliyetlerinin tamamını kapsayan kalite yönetim sisteminin olması kriterlerinin sağlanması gerekiyor.

Tags: , , ,