Blog

Türk Patent Enstitüsü, WIPO Genel Kurul Temaslarını Sürdürüyor

Posted on: 6 Nis 2013
no comments

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) 2012 yılı Genel Kurul Toplantıları için Cenevre’de bulunan Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN başkanlığındaki Türk heyeti, uluslararası temaslarını sürdürmekteler.

WIPO’nun bu yıl 50. si gerçekleştirilen ve 1000’den fazla delegenin katılım sağladığı Genel Kurul Toplantılarında bir konuşma yapan Prof. Dr. Habip ASAN, dünyada fikri mülkiyet haklarının artan önemine paralel WIPO’nun bu alandaki liderlik rolünün önemine dikkat çekti.

Prof. ASAN, Türkiye’de sınai mülkiyet alanında kaydedilen olumlu gelişmeleri ve başvuru sayılarını paylaştığı konuşmasında, başta WIPO olmak üzere ulusal ve uluslararası kuruluşlarla yapılan işbirliği anlaşmaları kapsamında gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Prof. ASAN başkanlığındaki Türkiye heyeti Genel Kurul Toplantılarının yanı sıra, ulusal sınai mülkiyet ofisleriyle ve uluslararası kuruluşlarla yoğun temaslarını sürdürüyor. Türk Patent Enstitüsü gerçekleştirdiği temaslar kapsamında ilk toplantıyı Çin Halk Cumhuriyetiyle yaptı. Çin Halk Cumhuriyeti Fikri Mülkiyet Ofisi (SIPO) Komisyoneri TIAN Lipu başkanlığındaki Çin heyetiyle yapılan ikili görüşmelerde iki ülke arasında geçmişe dayanan dayanışma ve ortak çıkarlar dikkate alınarak, 2008 yılında imzalanan Fikri Mülkiyet İşbirliği Anlaşmasının güncellenerek etkin biçimde uygulanması, iki ülke sınai mülkiyet ofisleri arasında üst düzey ziyaretlerin sağlanması, SIPO tarafından düzenlenen seminerlere Türkiye’den uzmanların katılımının sağlanması, işbirliğinin temel şartı olan ülkeler arası kesintisiz iletişim için ofislerde karşılıklı temas noktalarının belirlenmesi konularında mutabık kalındı. İngiltere Fikri Mülkiyet Ofisiyle yapılan üst düzey görüşmede karşılıklı işbirliğinin, yakın ilişkilerin devam ettirilmesi ve özellikle endüstriyel tasarımların korunmasının geliştirilmesi konusunda atılabilecek adımlar görüşüldü.

Türkiye delegasyonunun bir sonraki durağı WIPO Akademi Başkanı Marcelo DI PIETRO PERALTA ve WIPO Avrupa ve Asya’daki Belirli Ülkeler Bölümü Direktörü Michal SVANTNER ile yapılan toplantılar oldu. WIPO Akademi ile yapılan görüşmede sınai mülkiyet eğitimine ilişkin olarak karşılıklı işbirliği çerçevesinde atılabilecek adımlar ve geliştirilebilecek alternatif eğitim ve işbirliği konuları tartışıldı.

WIPO Avrupa ve Asya’daki Belirli Ülkeler Bölümü yetkilileri ile yapılan görüşmede Türk Patent Enstitüsü ile WIPO arasında süregelen üst düzey işbirliğinin güçlendirilerek devam ettirilmesi, yeni işbirliği alanlarının geliştirilmesi, eğitim ve uzman değişimi projeleri ve uluslararası etkinlikler görüşüldü.

TPE ve Avrupa Birliği İç Pazar Uyum Ofisi Başkanı (OHIM) Antonio CAMPINOS başkanlığındaki OHIM delegasyonu arasındaki üst düzey toplantıda, taraflar arasında yıllardır güçlenerek devam eden işbirliğinin sürdürülmesi, OHIM “TMview” ve “Euroclass” veri tabanları ile Türk Patent Enstitüsü online veri tabanlarının entegrasyonunun sağlanması ve veri paylaşımı, OHIM tarafından sürdürülen yakınlaşma (convergence) programlarının TPE tarafından daha yakından takip edilmesi, karşılıklı eğitim olanaklarının arttırılması, uzman değişiminin sağlanması, Türk Patent Enstitüsü inceleme kılavuzlarına ilişkin olarak sürdürülen işbirliğinin devam ettirilmesi konularında görüş birliğine varıldı ve diğer işbirliği alanları ele alındı. Bu toplantıların yanı sıra, Genel Kurul sırasında çok sayıda ülke heyetiyle ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

Tags: , ,