Topluluk Tasarım Tescili (EUIPO)

Topluluk Tasarım Tescili; Avrupa Birliği üyesi 27 ülkeyi kapsamakta olan bir tasarım tescil sistemidir. Topluluk tasarım tescil işlemlerini İspanya’nın Alicante şehrinde kurulmuş bulunan Dahili Pazara Uyum Ofisi olan (OHIM) yürütmektedir.

Yapılan başvuruları OHIM, sadece şekli şartlara uygun olup olmamaları açısından incelemekte, tasarıma konu ürünlerin yeni ve ayırt edicilik özelliklerine bakmamakta olup, başvuru kriterlerine uygun olan ürün tasarımları direkt olarak Topluluk Tasarım Gazetesi’nde 3. şahısların dikkatine itiraz için yayınlanmaktadır.

Bu ilan, başvuru sahibinin talebi üzerine, başvuru tarihinden sonraki 30. aya kadar ertelenebilmektedir. Aynı kategoriye (sınıfa) dâhil olan çoklu tasarımların, tek bir talep altında başvurusu yapılarak koruması talep edilebilir.

Topluluk Tasarım tescilinin en önemli özelliği; tescilli ve tescilsiz tasarımlara sağladığı çifte koruma sistemi olmasıdır.

Buna göre;
-Tescilli tasarımlar başvuru tarihi ve ona bağlı resmi yayın (ilan) ile sağlanan haklara sahip olurken,

-Tescil edilmemiş olan tasarımlar, tasarımların açıklanmasından itibaren 3 yıllık bir süre için orijinal tasarımların kopyalarının kullanımına engel olabilmektedirler. Yani; yeni olan ve ayırt ediciliği bulunan tescilsiz tasarımların koruma süresi Topluluk içerisinde tüketiciye sunuldukları tarihten itibaren 3 yıldır.

-Tescilli Tasarımlar ise, 5 yılda bir yenileme yapmak koşuluyla 25 yıllığına tescil edilerek korunur. (Bu tarihten sonra halka malolmaktadır.)

Topluluğa Üye Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya ve Yunanistan şeklindedir.

Topluluk Tescil İşlemleri ile ilgili bilgi almak için İletişim Formunu doldurabilir yada sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77