Tasarım Tescil Aşaması Süreci

[vc_row 0=””][vc_column][vc_column_text 0=””]

Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan tasarım başvuruları, Türk Patent tarafından 2-3 ay gibi bir süreliğine incelemeye tabi tutulur. İnceleme aşamasının olumlu olması halinde tasarım, tescil edileceği yönünde 6 ay süreliğine üçüncü şahısların dikkatine ilan edilir. Bu süreç içerisinde itiraz edilmeyen tasarımlar, takriben 9-10 ay sonra Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından kesin olarak kabul edilerek belgeye bağlanır.

İlan (askı) süresi içerisinde itiraz edilen tasarımlarda ise, Türk Patent tasarım başvuru sahibine yapılan itirazın bir kopyasını göndererek, yapılan bu itiraza karşı gerekçeli görüşler var ise, 1 ay içerisinde bildirilmesini ister. Aksi takdirde kararın, itiraz sahiplerinin itirazı doğrultusunda değerlendirilerek verileceğini bildirir.

Yapılan itiraz Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (YİDK) tarafından karar verilerek sonuca bağlanır. İtirazın reddedilmesi durumunda Tasarım Tescil Belgesi düzenlenerek başvuru sahibine verilir. İtirazın tamamen yada kısmen kabul edilmesi halinde ise söz konusu ürün tasarımı ve/veya tasarımları iptal edilir.

Tasarım Tescil İşlemleri ile ilgili detaylı bilgi almak için İletişim Formunu doldurabilir yada sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77

Tasarım Tescil Başvurusu İçin Tıklayınız…

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]