Patent İşbirliği Antlaşması (PCT)

01 Ocak 1996 tarihinde Türkiye’nin de imza atarak dahil olduğu ve şuan yaklaşık 146 üye ülkesi bulunan Patent İşbirliği Antlaşması’na (PCT) göre; Türkiye’de PCT başvurusu yapılarak bu antlaşmaya üye ülkelerde buluş konusu patentin koruması talep edilebilmektedir.

Başvurular, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) aracılığı ile yapılmakta, araştırma işlemlerinden sonra (şayet başvuru sahibi araştırma raporunun sonucunda başvurusunu geri çekmez ise), başvuru Uluslararası Araştırma Raporu ile birlikte WIPO tarafından yayınlanır ve koruma talep edilen ülkelerin patent ofislerine tek tek gönderilir. Başvuru tarihinden itibaren (rüçhan talep edilmişse bu tarihten itibaren) uluslararası fazdan ulusal aşamalara 30 ay gibi bir sürede tek tek geçilmekte ve seçilen ülkelerde koruma gerçekleşmektedir.

Faydalı Model Tescili yapılarak koruma verilmeyen üye ülkelerde, Türkiye’deki Faydalı Model başvurusuna dayalı olarak patent başvurusu yapılabilir.

Bugünkü tarih itibariyle PCT‘ye üye ülke sayısı 148 olup, buradaki WIPO linkinden üye ülkelere ulaşabilmektedir.

Patent İşbirliği Antlaşması ile ilgili detaylı bilgi için İletişim Formunu doldurabilir yada sorularınız için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77