Blog

Papaz Eriği’ne “Coğrafi İşaret ve Marka Tescili”

Posted on: 18 Haz 2013
no comments

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan protokol imza töreninde konuşma yapan TUTSO Başkanı Faruk Aydın, çiftçiye ve ürününe sahip çıkmak adına protokolü imzaladıklarını belirterek şunları söyledi:

“İlçemizin başlıca ürünlerinden biri olan ve en kalitesi yetiştirilen Dumanlı Papaz Eriği’nin Turgutlu adına marka tescilini yaparak ilçemiz çiftçisine büyük katkılar sağlamak istiyoruz. Son iki yıldır çiftçimiz bu üründen para kazanamıyor ama bu ürüne sahip çıkmak için patent almak istiyoruz. Diğer ürünlerimiz için bu çalışmayı yaparak meyvecilikte Turgutlumuzun bir kalite kenti haline getirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Turgutlu Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Orcan ise ilçe tarım arazilerinde Turgutlu Dumanlı Papaz Eriği’nin 14-15 bin dönüm arazide yetiştirildiğine dikkati çekerek, “Rengi, görünümü ve lezzeti bakımından en kaliteli Dumanlı Papaz Eriği Turgutlu’da yetiştiriliyor. Ürünün çıkması ve pazarlanması süresi en fazla 1 ay sürmektedir. Bu kadar kaliteli bir ürünün marka tescil çalışmalarının başlatılması bizleri mutlu etmektedir.” dedi.

Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol ise son 3 yılda olumsuz hava şartlarından dolayı erikte istenen verimin alınamadığını vurgulayarak, verim alamayan bazı çiftçilerin erik ağaçlarını söktüklerini ve başka ürünlere yöneldiğini hatırlattı.

Erik ağaçlarının sökülmemesi konusunda üreticileri uyaran Şenol, önümüzdeki yıllarda bu ürünün para kazandıracağına inandıklarını bildirdi.

Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı İsmail Kebapçı ise kalitenin çok önemli olduğuna değinerek, kaliteyi yakaladıkça eriğin ihraç edildiği ülke sayısının da artacağına inandığını dile getirdi ve marka tescili’nin önemine değindi.

Konuşmaların ardından “Dumanlı Papaz Eriği Coğrafi İşareti ve Marka Tescili Protokolü” temsilciler tarafından imzalandı.

Kaynak: Beyaz Gazete

Tags: , , , ,