Blog

Mucit İmamdan İçme Suyu Üretme ve Arıtma Cihazı

Posted on: 2 Eyl 2013
no comments

Sivas Merkez 94 Evler Camii’nde İmam-Hatip olarak görev yapmakta olan 38 yaşındaki Abdullah Güven ürettiği “Filtresiz Buharlı Su arıtma ve Mineralli Doğal Kaynak İçme Suyu Üretme Cihazı” için Türk Patent Enstitüsünden Faydalı Model Belgesi almaya hak kazandı.

İmam Abdullah Güven yaptığı açıklamada, 10 yıl önce görev yaptığı bir bölgede kullandığı şebekedeki içme suyundan rahatsız olması sebebi ile su arıtma konusunda çalışmalarını başlattığını belirtti. Pet şişelerde kum ve kayaçlarla şebeke suyunu arıtmaya başladığını ifade etmekte olan Abdullah Güven, suyun sertliğini yumuşatarak içmeye başladığını söyledi.

Sağlıkçı bir arkadaşının tavsiyesi üzerine arıttığı suların analizini yapan ve bu alandaki çalışmalarını hızlandıran Abdullah Güven, Cumhuriyet Üniversitesi’nden öğretim üyelerinin de desteğini alarak “Filtresiz Buharlı Su arıtma ve Mineralli Doğal Kaynak İçme Suyu Üretme Cihazı”nı yaptığını belirtti.

Güven, geliştirmiş olduğu cihazın 4 ayrı mühendislik alanı ile ilişkili olduğunu belirterek, arıtma cihazının bugüne kadar yapılan benzerlerinden farklı olduğunu, cihazda doğadaki kayaçları kullandığını anlatarak şunları ekledi.

Suyun önce buharlaştırılarak saf hale getirildiğini, kayaçlardan aldığı minerallerle de içme suyuna dönüştürüldüğünü dile getiren Abdullah Güven, “Kayaçların niteliklerine göre onun içerisinden almış olduğu mineraller üzerine kaynak su oluşuyor. Cihazımız mineralli kaynak suyu üretme cihazıdır. Cihazın içerisindeki kayaçlar değiştirilebilmekte. Ayrı ayrı kaynak suyu içme olanağı sağlamaktadır”, dedi.

Kaynak: Palandöken Gazetesi

Tags: , , , ,