Marka Tescili

Marka Tescili; markalaşma konusunda en önemli adım olan marka tescili konusunda Türkiye’nin tek yetkili resmi kurumu Türk Patent ve Marka Kurumu’dur.

Marka Tescili ve Markalaşma; marka, üretilen yada ticareti yapılan ürünler ile verilen hizmetler üzerinde (tabela da dahil olmak üzere her türlü iş evrakında ve internet sayfasında) kullanılan işaretlerin tescil ile korunmasıdır. Yani marka genellikle; sözcükler, şekiller (logolar), harfler ve sayılar gibi işaretlerden oluşmaktadır. Tescili yapılacak olan marka ile aynı yada ayırt edilemeyecek derecede benzer olan bir markayı araştırma, sorgulama ve değerlendirme işlemi, marka tescilinden önceki en önemli ve profesyonellik gerektiren bir husustur.

Tescil başvurusundan önceki değerlendirme sonucunda; tescil işlemine engel olabilecek bir marka ile karşılaşılması veya TÜRKPATENT’ in resen reddetmesini gerektiren diğer mutlak nedenle/nedenlerle karşılaşılmaması durumunda marka tescil başvurusu resmi olarak dosyalanabilir.

Marka Tescili; tescil işleminde, marka ön araştırması ve değerlendirilmesi, marka tescili işleminin en önemli başlangıç aşamasıdır. Bu işlemin profesyonel, tecrübeli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılması oldukça önem arz etmektedir.

Çünkü, başlangıçta iyi analiz edilmemiş olan yada edilemeyen markanın aylar sonra TÜRKPATENT tarafından reddedilmesi, marka tescili başvurusunda bulunan başvuru sahiplerini çok sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. İstenmeyen bu gibi bir durum, hem zaman, hemde maddi açıdan marka tescili için başvuruda bulunan firmaların çok büyük kayıplar yaşamasına neden olabilmektedir.

Marka Yayımı; tescili talep edilen markanın başvuru aşamasından yaklaşık 2-4 ay sonra, marka tescilinin uygun görülmesi halinde iki (2) ay süreliğine üçüncü şahısların dikkatine Resmi Marka Bülteninde yayımlanır.

Markanın Kabulü (Tescili); İlan süresi (askı süresi) içerisinde itiraz gelmemiş olan marka başvurusu kabul edilerek, şayet varsa tescil başvuru dosyasında eksik olan bilgi ve belgelerin tamamlanması ile birlikte marka tescili (belgelendirme) ücretinin ödenmesi koşuluyla marka tescili kesinlik kazanarak Marka Tescil Belgesi düzenlenir. Böylelikle ilgili marka tescil edilerek koruma altına alınmış olur.

Marka Tescili İçin Gerekli Bilgi ve Belgeler:

1-) Marka Tescil Başvuru Formu ekte olup, marka sahibi tarafından doldurulması gerekmektedir.

2-) Marka Tescil Başvuru Ücreti, tescili talep edilen markanın sınıf adetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretler hakkında 0312 231 17 77 nolu telefonumuzdan yada kredi kartı ile ödeme ekranına marka sınıf adedi sayısını girerek ücretlerin otomatik olarak hesaplandığını görebilirsiniz.

3-) Tescili Talep Edilen Marka Örneği; tescili talep edilen markaya ait bir adet örnek (varsa logo). Şayet bir logonuz yoksa, logo tasarımı ile ilgili profesyonel bilgi almak için 0312 231 17 77 nolu telefonumuzdan reklam departmanımız ile görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

4-) Vekaletname; örneği ekte olup, sadece firma kaşesi yapılması ve firma yetkilisince imzalanması gerekmektedir. Noter tasdiki gerekmez. Şahısların sadece isim ve soy isim yazarak imzalaması yeterlidir.

Marka Tescil işlemleri ile ilgili sorularınız için İletişim Formunu doldurabilir veya detaylı bilgi almak için merkez ofisimizle irtibat kurabilirsiniz. 0312 231 17 77 /pbx.

Markanızın Tescil Başvurusu İçin Tıklayınız…