Marka Lisans İşlemleri

Marka Lisans (kullanım izni);
Tescilli marka sahipleri, kendilerine gelen talepler doğrultusunda, tescilli olan markalarını başka kişi yada firmalara kullanım izni vermek sureti ile kiralayabilmektedirler. Bu kiralama işlemi, marka sahibi ve kiralayan arasında yapılacak olan lisans sözleşmesindeki hükümlere göre; inhisari lisans ve inhisari olmayan lisans şeklinde değişkenlik gösterebilir.

İnhisari Lisans Nedir?
Marka sahibi hakkını açıkça saklı tutmadıkça markasını kendisi kullanamayacağı gibi, başkalarına da lisans veremez. Bu husus sözleşmede açıkça belirtilmiş ise bu kiralama şekli inhisari lisans olarak tanımlanır.

İnhisari Olmayan Lisans Nedir?
Sözleşmede kararlaştırılmamış ise yada marka sahibinin tescilli olan markasını kendisi kullanabileceği gibi başkalarına da lisans verebilir şeklinde bir madde yazılmış ise bu lisans şekli inhisari olmayan lisansa tabi olmaktadır.

Lisans sözleşmeleri tescilli olan markanın tüm ürün ve/veya hizmetleri için olabileceği gibi, bazı (kısmi) ürün ve/veya hizmetler içinde geçerli olabilmektedir. Bu hususun açıkça sözleşmede belirtilmesi gereklidir.

Marka Lisans İşlemleri ile ilgili detaylı bilgi için İletişim Formunu doldurabilir veya sorularınız için merkez ofisimizle irtibata geçebilirsiniz. 0312 231 17 77

Markanızın Tescil Başvurusu İçin Tıklayınız…