Marka Araştırma Sorgulama

Marka İsim Araştırma ve Sorgulama işlemleri direkt olarak Türk Patent’in araştırma sayfasından gerçekleştirilebilmektedir. Ancak, marka araştırması, sorgulaması ve sonucunda tescil edilebilirliğinin değerlendirilmesi oldukça uzmanlık isteyen bir konudur. Çünkü yapacağınız araştırma ve sorgulama, sadece benzerlik araştırması niteliği taşıyacaktır.

Sorgulama esnasında, araştırdığınız marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek derecede benzer marka yada markalarla karşılaşabilirsiniz. Önemli olan bu markalardan hangisinin, sizin araştırdığınız ve sorguladığınız marka ile benzerlik teşkil edip etmediği ve karşınıza çıkan markanın son durumunun ne olduğudur. (Yani, koruma altında mı? Yoksa geçersiz bir dosya mı?) Bu benzerlik araştırması, markanın tescil edilebilme kriterlerinden sadece bir tanesini temsil etmektedir. Mutlak red için başka nedenlerin de bulunduğunu ayrıca belirtmek isteriz.

Yukarıda bahsi geçen detaylar doğrultusunda markanızın uzmanlarımız tarafından araştırılması ve sorgulanması yapılarak size rapor edilmesini istiyorsanız, Marka Araştırma Formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak bize iletebilirsiniz. Talebiniz uzmanlarımız tarafından bir değerlendirmeden geçirilerek, konu ile ilgili tarafınıza en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Markanızın Tescil Başvurusu İçin Tıklayınız…