Blog

KOSKİ Yaptığı Aparatla “Faydalı Model Belgesi” Aldı.

Posted on: 6 Kas 2013
no comments

KOSKİ (Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi) kendi tasarlamış olduğu yol delme aparatı ile Faydalı Model Belgesi alma hakkı kazandı.

KOSKİ Genel Müdürlüğü kaynaklı açıklamada, tasarımı kendilerine ait olan “Abone Şube Yolu Delme Aparatı”na faydalı model belgesi verilmiş olduğu belirtildi.

Delme aparatı 90mm çapındaki boruların istenilen ölçüde delinmesi ve bu işlem esnasında çıkan PVC talaşları ve parçaların suya karışmasını engelleyecek şekilde geliştirildi. Delme aparatı suya karışma riski bulunan parçaları kendi bünyesinde toplayarak, kolayca malzemenin dışarı çıkarılması sağlanıyor. Önceden matkap ile yapılan bu işlem bazı riskleride içerisinde barındırmaktaydı.

Faydalı Model Belgesi, TPE tarafından 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname’nin 162. maddesi uyarınca 10 yıl süreli olarak KOSKİ’ye verildiği belirtildi.

Kaynak: Haberahval

Bir önceki yazımız olan Mucit İmamdan İçme Suyu Üretme ve Arıtma Cihazı başlıklı makalemizde faydalı model, faydalı model nasıl alınır ve faydalı model nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,