Blog

İsim Hakkı Sorgulama

Posted on: 27 Eki 2016
no comments
isim-hakki

Marka tescil sorgulama ibaresi ticari alanda ve kamuoyunda isim hakkı sorgulama, isim tescili sorgulama, isim patenti sorgulama olarak da bilinmektedir.

İsim Hakkı Sorgulama olarak kastedilen, üretmiş olduğunuz ürünler ya da vermiş olduğunuz hizmetler üzerinde kullanmış olduğunuz isme, markaya benzer markalar olup olmadığını sorgulamak ve uygunsa tescil ettirmektir. Ancak bu işlemin profesyonel ve yılların vermiş olduğu bilgi birikimli ve deneyimli bir vekil firma tarafından yapılmasını öneririz. Çünkü başlangıçta iyi analiz edilmeyen ya da edilemeyen markaların aylar sonra Türk Patent Enstitü tarafından reddedilmesi, marka isim hakkı tescil başvurusunda bulunan firmaları çok sıkıntılı bir duruma düşürmektedir. Böyle istenmeyen bir durum, hem zaman, hem de maddi açıdan isim hakkı tescil başvurusunda bulunan firmaların büyük kayıplar yaşamasına neden olmaktadır.

Ayrıca yapacağınız marka isim hakkı sorgulaması sadece benzerlik araştırmasıdır. Sorgulama esnasında, seçtiğiniz marka ile aynı ya da benzer olan markalarla karşılaşabilirsiniz. Bu aynı ya da benzer olarak tespit edilen markalar, seçtiğiniz markanın tescil edilmesine engel olabilmektedir. Sorgulama yapabilmek için bu markalardan hangisinin, sizin aradığınız marka ile benzer olup olmadığına ait kriterleri bilmeniz ve karşınıza çıkan markanın son durumu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Benzerlik araştırması, markanın tescil edilebilirlik kriterlerinden sadece bir tanesidir.

İsim Hakkı Sorgulama konusunda 0.312 231 17 77 nolu telefonumuzdan yada info@mtppatent.com.tr adresinden bilgi alabilirsiniz.

Tags: , , , , , , , , , , ,