Blog

Apple’ın iWatch Marka Tescili İçin Türkiye de İşi Zor Görünmekte!

Posted on: 17 Şub 2014
no comments

Apple’ın merakla beklenen akıllı saati olan “iWatch” için Türkiye’de Apple tarafından alınmış resmi bir marka tescili bulunmamakta. Fakat uyanık 5 tane firma “iWatch” ismini kendi adına tescil ettirmek için Türk Patent Enstitüsü’nün kapısını çalmış. Başvurulardan ikisi reddedilirken ikisi kabul edilmiş durumda. Bir marka başvurusu ise hala incelemede. Şayet Apple Türkiye’de “iWatch” satmak isterse öncesinden bu firmalarla anlaşması gerekebilir. Eğer bir anlaşma gerçekleşmezse mahkeme yolu açık görünüyor. Söz konusu ‘uyanık’ firmalar “iWatch” markası için ütü’nün bulunduğu sınıfta marka tescil başvurusu bile yapmışlar.

iPhone ile cep telefonlarına yeni bir bakış açısı kazandıran Apple, şimdi de saat piyasasını alt üst etmeye hazırlanıyor. Şirket henüz resmi olarak duyurmasa da “iWatch” isimli bir akıllı saat üzerinde çalıştığı artık herkesçe biliniyor. Apple daha ürünün Amerika’da bile tanıtımını yapmadan bazı ‘uyanıklar’ saatin isim hakkı için Türkiye Patent Enstitüsü’ne (TPE) başvurmuş. Söz konusu 5 firmadan bazıları marka tescili alırken bazıları “iWatch” ismini tescil etmeye uygun bulunmamış. “iWatch” isminin tescilini alan Matriks Ram Dış Ticaret ise ütü için bile “iWatch” ismini adına tescilletirmiş. Hem de 2008 yılında. Matriks Ram Dış Ticaret aynı zamanda ATM makinası, güneş gözlüğü, ses ve görüntü kaydı alan cihazlar için de “iWatch” markasını tescil ettirmiş. Apple’ın “iWatch’unun” da ses ve görüntü kaydeden bir akıllı saat olması beklenmekte.

KÖTÜ NİYETLİ BAŞVURULAR
Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye konuşan Avukat Yasemin Kenaroğlu söz konusu marka tescil başvurularının kötü niyetli olarak yapıldığını söylüyor. Kenaroğlu, “iWatch’un isim hakkı için başvuran firmalar bunu kötü niyetle yapılıyor. Bu başvuruların kabul edilmemesi gerekir. Apple eğer “iWatch” markası’nın tescilini başka ülkelerde 2008 yılından önce almışsa kazanma şansı çok yüksek” dedi. Marka başvurusu yapan insanların kafalarını çalıştırarak hareket ettiğini belirten Kenaroğlu, “Bu adamlar tahmin yürüterek ve kafalarını çalıştırarak marka tescillerini almışlar. Şayet marka tescilleri Apple başvurularından önce ise firmanın yasal yollardan şansı biraz zor olabilir.” şeklinde konuştu.

Tags: , , , , ,